j Klimatyzacja samochodowa Piaseczno - Auto Serwis Piaseczno Auto Majax ul. Saperów 1a - 05-500
automajax@automajax.pl 503 100 705 797 00 66 44

Klimatyzacja samochodowa Piaseczno

Upał na zewnątrz, a klimatyzacja w twoim samochodzie dawno nie była sprawdzana, serdecznie zapraszamy.

Klimatyzacja w samochodzie to teraz obowiązkowy standard osprzęt, tak samo jak elektrycznie sterowane szyby bądź wspomaganie kierownicy. Jak pamiętamy piętnaście lat temu była tylko w samochodach premium lub bogatszych wersjach samochodów klasy kompakt. W 2020 roku tak zwaną klimę mamy zamontowaną nawet w małych, autach miejskich klasy A. Wszyscy kierowcy nie tylko z samej ciekawości, ale też z samego zdrowego rozsądku powinni mieć minimalną wiedzę na dotyczącą tego układu. Klimatyzacja samochodowa jest urządzeniem o które trzeba dbać jak o inne podzespoły które znajdują się w naszym aucie. Potrzebuje konkretnych czynności serwisowych, które pozwolą jej bezusterkowo działać przez bardzo długi czas. Wskazane jest dodać, że raz w roku przegląd klimatyzacji samochodowej oraz rozmaite działania serwisowe są bezwzględnie tańsze niż przymusowa naprawa różnych elementów tego układu. Przeczytanie tego artykułu jest bardzo cenne, dla osób które nie wiedzą jak dział klimatyzacja samochodowa. W dobie internetu i pandemii klimatyzacja znajduje się w każdym nowym samochodzie , ale często zdarza się, że często właściciele samochodów nie interesują się jak zadbać i o ten układ. Tylko mechanicy, zarazem specjaliści w dziedzinie mechaniki samochodowej wiemy jak serwisować klimatyzację. Dużą część napraw klimatyzacji jakie przeprowadzamy klienci mogliby uniknąć, gdyby właściciel pojazdu zadbał o ten układ odpowiednio wcześnie.

Klimatyzacja samochodowa daje nam komfort w trakcie podróży w upalne dni.

Fundamentalną funkcją jaką pełni klimatyzacja w samochodzie jest zagwarantowanie niskiej temperatury w gorące letnie dni. W chwili kiedy jesteśmy zmęczeni upałem wsiadamy do nagrzanego samochodu, w chwili kiedy włączamy silnik i zaczyna działać klimatyzacja z sekundy na sekundę temperatura się obniża, a my zaczynamy odczuwać przyjemny chłód. Klimatyzacja w naszym aucie jest idealnym sposobem na obniżenie temperatury w kabinie samochodu, efektem tego jest możliwość poruszania się samochodem w komfortowych warunkach.

Druga kwesta i równie ważna jest sprawa bezpieczeństwa. Wszyscy wiedzą że długa jazda w wysokiej temperaturze obniża możliwość wysokiej koncentracji. Obniżenie temperatury w samochodzie o kilka stopni Celcjusza może znacznie ułatwi kierowcy w opanowaniu zmęczenia oraz poprawienie koncentracji.

Włączanie klimatyzacji samochodowej w zimę?

Klimatyzacja w aucie

Klimatyzacja samochodowa raczej kojarzy się nam z wysokimi temperaturami niż niskimi. Jednak to urządzenie, może nam się przydać w zimne dni . Po pierwsze możemy usunąć parę wodną która znajduje się na szybach. Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu walczył z parą którą chciał zetrzeć gąbką lub szmatką w momencie kalendarzowej jesieni lub wiosny. Przetarcie wszystkich szyb od wewnątrz zabiera nam kilka minut każdego dnia, w chwili kiedy spieszymy się do pracy może być uciążliwe. Jeżeli chcemy to zrobić w trakcie jazdy może to być niebezpieczne, a jazda z zaparowanymi szybami może przypominać jazdę w nocy z wyłączonymi światłami. Dlaczego wycieranie ściereczką lub gąbką zaparowanych szyb jest trudne ponieważ zawsze te rzeczy trzymamy w samochodzie i na nich też zbiera się para. Wycieranie wilgotną ściereczką jest mało skuteczne.

Najlepszym sposobem na osuszenie szyb jest włączeni klimatyzacji i ciepłego powietrza z nawiewów.

Dlaczego warto włączać klimatyzacja samochodową w zimę ? Odpowiedź jest oczywista, aby uniknąć awarii. Kilkumiesięczne nieużywanie układu klimatyzacji doprowadzi do osadzenia się oleju smarującego na przewodach, zamiast cyrkulować w układzie. W momencie kiedy włączymy klimatyzację po okresie zimowym wszystkie części pracują bez smarowania, a to doprowadza zatarciem.

Jak części wchodzą w skład klimatyzacji w samochodzie? Jakie części składowe układu są najważniejsze? Jakie części składowe są odpowiedzialne za niskie temperatury w trakcie letnich podróży?

Kompresor, Osuszacz, Skraplacz, Parownik, Zawór rozprężny, Wiatrak wentylatora

Kompresor

To najistotniejszy element całego układu. Równocześnie jeden z najdroższych. Kompresor klimatyzacji w samochodzie śmiało można przyrównać do pompy. Bez kompresora, czynnik klimatyzacji nie mógłby krążyć po układzie - ideą tego elementu na przemian określanego także jako sprężarka klimatyzacji). Głównie, zasysa rozprężony czynnik z parownika. Drugim zadaniem, kompresor jest tłoczenie sprężonego czynnika do skraplacza. Co to determinuje? Szybko zmniejszenie objętości gazu, co daje możliwość na bezusterkową pracę całego układu klimatyzacji w aucie.

Klimatyzacja w aucie

Skraplacz

Skraplacz raz po raz nazywany jest kondenserem, to część, która pozwala odprowadzić odpowiednią ilości ciepła z czynnika. Jest to część, która regularnie montowana jest w blisko chłodnicy silnika. Funkcją skraplacza jest obniżenie temperatury czynnika klimatyzacji, który wychodzi z kompresora w stanie gazowym ma bardzo wysoką temperaturę. Funkcją skraplacza jest zagwarantowanie takiemu gazowi optymalnej temperatury.

Osuszacz

Już sama nazwa naprowadza nas, do czego może służyć ta część. Jej rolą jest usuwanie wilgoci z oleju sprężarkowego, a także czynnika chłodzącego. Istnienie tej części daje możliwość ustrzec się od zbyt dużej ilości wilgoci, a w rezultacie wyklucza ryzyko występowania korozji wewnątrz klimatyzacji w samochodzie. Korozja wewnątrz takiego układu w szybkim tempie zacznie zabrudzać czynnik chłodniczy, a to może przyczynić się do unieruchomienia skraplacza. Następną funkcją osuszacza jest filtrowanie i eliminowanie zanieczyszczeń. Zabezpiecza on inne części układu przed awarią. Przeważnie jest to małej wielkości, aluminiowy zbiorniczek, w którym znajdują się granulki. Zainstalowany jest z przeważnie na przewodach, które przeprowadzone są między parownikiem i skraplaczem klimatyzacji. Czasami osuszacz montowany jest w chłodnicy klimatyzacji, jako cartridge. Czy tą część można wymienić? Odpowiem krótko "Tak". Producenci sugerują, aby osuszacz wymieniać raz na dwa lata. Co więcej jeżeli klimatyzacji w aucie działa idealnie wymiana jest zalecana. Wielu fachowców sugeruje, aby wymienić osuszacza w momencie serwisowania klimatyzacji w aucie, a obowiązkowo gdy wystąpi rozszczelnienie układu. Kiedy wymieniamy kompresor wymieniamy także osuszacz. Koszt wymiany osuszacza w klimatyzacji samochodowej to przysłowiowe grosze w porównaniu do naprawy innych podzespołów. Ceny są różne od kilku do kilkudziesięciu złotych. Sugeruję nie oszczędzać na wymianie osuszacza.

Klimatyzator samochodowy

Zawór rozprężny

Ten element najczęściej znajdziemy pomiędzy parownikiem, a osuszaczem. Funkcją zaworu rozprężnego jest sterowanie przepływem czynnika klimatyzacji. Zawór rozprężny kontroluje ciśnienie oraz temperaturą gazu w klimatyzacji.

Zawory rozprężne klasyfikujemy na podstawie ich konstrukcji - typ “H oraz na typ “L”

Parownik i wiatrak wentylatora

Klimatyzacja bez parownika nie mogłaby obniżyć temperatury w samochodzie. Funkcją tej części jest bowiem eliminowanie ciepła z powietrza, które wlatuje do układu ze środka samochodu. Na dodatek, w parowniku osuszane jest powietrze. W tym miejscu dochodzi zmiana postaci fizycznej czynnika chłodniczego - z cieczy w gaz.

Gdzie możemy znaleźć parownik? Najwięcej samochodów posiada parownik, obok nagrzewnicy.

Klimatyzacja samochodowa - działanie

Działanie klimatyzacji

Jak działa klimatyzacja samochodowa w twoim samochodzie? Krótko zostało to opisane wcześniej w chwili kiedy była mowa o poszczególnych częściach klimatyzacji samochodowej.

Głównym podzespołem klimatyzacji jest kompresor. Jego funkcją jest podwyższenie ciśnienia czynnika chłodzącego i równocześnie temperatury. Kompresor odsącza czynnik do skraplacza, który obniża temperaturę - schładza go powietrze wlatujące z zewnątrz, a także wentylator klimatyzacji, który włącza się w chwili naciśnięcia przycisku uruchamiającego klimatyzację. Skraplacz przemienia stan skupienia czynnika chłodzącego z gazowego w płynny. Następnym etapem jest osuszacz, który eliminuje wszystkie nieczystości i wilgoć. W kolejnym kroku, czynnik klimatyzacji dociera do zaworu rozprężnego - tu dochodzi do ochłodzenie się czynnika i zwiększenie objętości. Tak spreparowane chłodziwo dociera w następnym etapie do kompresora.

Czynniki klimatyzacji (czynniki chłodzące)

W poprzednim stuleciu w samochodach używano freon (czyli czynnik R12). Równocześnie z powiększeniem wiedzy dotyczącej szkodliwego działania tego gazu, wycofano go z powszechnego używania. Na jego miejsce wprowadzono czynnik R134a, który wykorzystywany był do roku 2017. Wówczas, wprowadzono nowy bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku gaz R1234yf. Ten gaz najmniej powiększa dziurę w warstwie ozonowej. Jest o wiele droższy niż poprzednie czynnik które znajdują się w klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja w samochodzie bez awarii

Objawy świadczące o awarii

Jak już wiemy układ klimatyzacja samochodowej nie jest bezobsługowy. Normalna eksploatacja klimatyzacji samochodowej polega na tym, aby regularnie ją włączać podczas jazdy i przez cały rok kalendarzowy. Jednak wszystko w pewnym momencie się zużywa tak samo jak elementy w klimatyzacji. Wiele awarii można małym kosztem usunąć. Jednak nonszalanckie podejście do usterki może doprowadzić do tego, że klimatyzacja przestanie działać.

Objawy awarii klimatyzacji - Brak chłodzenia

Włączając sprawną klimatyzację bardzo szybko powinniśmy odczuć przyjemny chłód. Jeżeli po około 5 minutach nadal jest w kabinie samochodu gorąco prawdopodobnie doszło do usterki. Okoliczności awarii może być wiele:

Zapraszamy do naszego warsztatu na sprawdzenie, napełnienie klimatyzacji samochodowej. Piaseczno ul. Saperów 1a