automajax@automajax.pl 503 100 705 797 00 66 44

Wymiana kolektora ssącego Piaseczno

Co to jest kolektor ssący

Kolektor ssący (dolotowy) jest to część pojazdu mająca za zadanie doprowadzenie powietrza bądź też mieszanki paliwowej do cylindrów silnika. Z reguły kolektor ssący scala on ze sobą szereg innych urządzeń pomocniczych. Warto wspomnieć tu np. p chłodnicy, filtrze czy nagrzewnicy.

Z czego składa się kolektor dolotowy?

Urządzenie to ma postać przewodu najczęściej wykonanego z aluminium albo z tworzywa sztucznego. Kolektor ssący podłącza się do głowicy silnika. Wrażliwe na usterki elementy kolektora

Pochylając się nad kwestią awaryjności kolektora dolotowego, należy wspomnieć przede wszystkim o możliwości rozszczelnienia się uszczelek pod kolektorem. W ten sposób dochodzi do niekontrolowanego w żaden sposób dopływu powietrza do silnika. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nierówna praca na biegu jałowym, odgłosy przypominające syczenie oraz spadek osiągów.

Idealnym sposobem na zdiagnozowanie ewentualnych problemów z rozszczelnioną uszczelką jej polanie jej gorącą wodą. Wśród innych problemów z pracą kolektora ssącego wspomnieć można o warstwie nagaru, która gromadzi się w wyniku użytkowania tego elementu. Najbardziej skrajną sytuacją wynikającą tego zdarzenia jest kompletne zatkanie się kolektora oraz kanałów ssących w głowicy i zaworu EGR. Chcąc nie dopuścić do takiej sytuacji wskazane jest regularne czyszczenie kolektora oraz wspomnianych powyżej sąsiednich komponentów.

ALFA ROMEO, AUDI, BMW, CITROEN, DACIA, FORD, HONDA, JEEP, KIA, MAZDA, MERCEDES, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, RENAULT, SEAT, SKODA, TOYOTA, VOLKSWAGEN, VOLVO